Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 40 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Filmler: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri.
Yayınlanma tarihi Aralık 21, 2004 - 11:27:28 Gönderen iarwainbenadar

FİLMLER III Kralın Dönüşü iarwain-ben-addar göndermiş "Uzun bekleyişlerden sonra, herşeyin nihayete erdiği bu günde, sizinle Kralın Dönüşü Özel Genişletilmiş Versiyon izlenimlerimi paylaşmak istedim. Yaklaşık 4 yıl süren bekleyişimizin sona erdiği hissi biraz kötü bir etki yapsa da, şimdilerde Full Versiyon adı altında piyasaya çıkacağı söylenen özel DVD setini beklemeye başladık ve bu etki bir nebze olsa da azaldı.

Filmin bütün sahnelerinden ayrı ayrı bahsetmeyeceğim. Çünkü; aralara serpilmiş anlık görüntüler oldukça fazla. Kompleks olarak işlenmiş üç önemli sahnesi var, Saruman`ın Sesi, Sauron`un Ağzı ve Gandalf ile Witchking karşılaşması.

Söyleyebileceğim en güzel şey şu olurdu. Birçok yerde, PJ`ye övgüler yağdırırken, birçok yerde bol bol küfür yağdırdım. :) Yine de emeğe saygımızdan kaynaklı ve böyle büyük bir eseri, böyle büyük bir filme dönüştürmekteki kısmi başarısı için teşekkürlerimi sunuyorum.


Öncelikle film, aynı sahne ile başlıyor. Ve Orthanc`a gelene kadar ki bölümlerde bir ekleme yok. İşte özel versiyonun ilk ve tek bombası burada patlıyor. Christopher Lee, Bernard Hill ve Ian Mckellen`ın mükemmel oyunculukları sayesinde, karşımıza müthiş bir seyirlik çıkıyor. Saruman`ın sesi diyaloglarının tamamı olmasa da kullanılanlar oldukça güzel. Eomer`in bile etkilenip amcasının yüzüne baktığı sahne de çok güzel olmuş. Sonrasında ise, Gandalf ve Saruman diyalogları. Daha fazlasını yazmayacağım, izlemeyenler için işin tadı kaçar.

İlerleyen bölümlerde, elf ve cücenin çekişmelerine tanık oluyoruz. Hatta içki yarışı bile yapıyorlar. Ama yarışın sonunu hiç beğenmediğimi itiraf etmeliyim. :). Daha sonraki bölümlerde, “burası filmde yoktu” cümleleri kurarak izlediğimiz birkaç ufak sahne var. Sanırım en önemlileri, Aragorn`un Eowyn uyurken, üzerini örtmesi. Ve aralarında geçen kısa diyalog. Ve tabi ki, Merry ile Theoden`in sahnesi.

Frodo ve Sam`in kavşağa yaptıkları yolculukta karşılaştıkları kral heykelini, sırf fanları mutlu edebilmek için almış filme. Mutlu oldum mu? Evet… Cirith-Ungol merdivenlerinde kısa bir ek diyalog var. Ve, Gollum`un en sevdiğim ve her seferinde güldüğüm repliği tekrar ediyor. Hobbitlerin yolculuğunda, görmediğim için çok sinirlendiğim bölüm ise, Cirith-Ungol`un üç kafalı gözcüleri. Filmin sinema versiyonunda, gözcüleri bize göstermişti. Ama birden bire Sam`i , Onları geçip içeri girmiş olarak görüyorduk. Kesilen sahne bariz belliydi. Ve genişletilmiş versiyonda görürüz ümidimiz vardı. Ama olmadı. Yine aynı şekilde kopuk bir sahne seyrettirdi bize. Ork ordularına katılmaları ve Sam`dan Frodo`ya umut vermek amaçlı bir kaç diyalog eklenmiş. Tek sürpriz başsız kral heykeliydi.

Üç avcı`nın ölüler yolu macerası biraz daha uzun. Ve Aragorn`un korsan ordusuyla karşılaştığı bölümdeki, umutsuzluk dolu bakışları görülmeye değer. Ayrıca sevgili Peter Jackson`ımız bu bölümde Legolas tarafından acımasızca öldürülüyor. Güzel bir anekdot olmuş.

Savaş sahnelerinde çok fazla ek yok. Grond`dan önce, kapıyı kırma çalışmaları var. ve karnabahar suratlı ork şefinin rolü biraz daha uzun. Ve tabi ki, en önemli sahne, bir yıldır büyük bir heyecanla beklediğimiz sahne. Gandalf vs Witchking.

Açıkcası, bende çok büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Görkem evet, karizma evet. Heyecan evet. Görüntü seçimi evet. Ama olay örgüsü hayır. Ak Gandalf`ın bu şekilde gösterilmemesi gerekirdi. Ayrıca Pippin`in orada ne işi var? Olayın gelişimini çok kafaya takmadan, sırf görüntü olsun diye seyrederseniz, sizi muhteşem bir seyirlik bekliyor.

Savaş sonrasında, Eowyn`i bulduktan sonra ki , Eomer`in feryatları insanın yüreğini dağlıyor. Ve muhteşem bir şarkı eşliğinde şifa evleri görüntüleri geliyor. Çok kısa ve Kral`ın şifacı özelliğini anlatmaktan uzak olmuş bu bölüm. Sonrasında Eowyn`in, Faramir`e neden aşık olduğunu da anlayamıyoruz. Çok es geçilmiş. Biraz baştan savma olmuş. Hele Aragorn ve palantir sahnesi. Benim fikrimce çok kötü çekilmiş. Taşı tutuşu, bakışı ve Anduril`i Sauron`a gösterişi hiç duygulandırmıyor. Palantir`de beliren ölü (hasta da olabilir) Arwen görüntüsü çok şey anlatıyor sadece.

Ve sıra geldi son bombaya. Ama tahrip gücü çok zayıf ses bombasına. Sauron`un ağzı. Kara kapı açılınca görünen silueti ve Batılıların korku içindeki yüzleri, sizlere müthiş bir sahnenin geldiğini haber veriyor gibi. Ancak hiç de öyle değil. Karşımıza, sadece iğrenç bir ağızdan oluşan, kukla gibi hareket eden, ve konuşma tarzıyla hiç karizmatik olmayan bir yaratık çıkıyor. Mithril`i gösterdiği sahnede orada bulunanların yaşadığı acıyı hissediyorsunuz. En güzel kısımda o zaten. Ve elçinin haince katledilmesi hiç hoş durmamış. Minyatür resmini gördüğüm gün soğuduğum Sauron`un ağzı, beni hayal kırıklığına uğratan bir tip oldu.

Elimden geldiği ve dilimin döndüğünce, size genişletilmiş versiyon izlenimlerimi aktarmaya çalıştım. Ama her zaman söylediğim bir şeyi yine söylüyorum. Başkalarından duyduklarınız ve okuduklarınızla karar vermeyin. Bir şekilde edinip, kendiniz izleyin. Benden çok farklı düşünebilirsiniz. "

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· FİLMLER III Kralın Dönüşü Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwainbenadar


FİLMLER III Kralın Dönüşü Hakkında en çok okunan :
LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Filmler: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri." | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 17 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen mitran (mitran31@hotmail.com) Tarih: Aralık 26, 2004 - 11:27:48
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
yani hakikaten güzelim büyücükral-gandalf sahnesi mahvolmuş. hadi olayın saçmalığını geçtim. bitakım sahnelerde kesintiler ve yerdeğiştirmeler olmasından dolayı o bölümde filmin akışı çok bozulmuş. bu arada şunu sorucam. bu hdr-see.de alman sitesinde special features fotoları yayınlanmış. aragornun sauronla dövüşmesi falan var. ayrıca aragornun kral elbiseleriyle giydirilmeside var kafam karıştı. nedir bu? biri açıklarsa çok iyi olur!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen Morgoth_1907 Tarih: Aralık 23, 2004 - 08:48:35
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Extended'a çok güzel sahneler konmuş. Ölüler Yolu'na çok iyi eklemeler yapılmış. Cümlekapısı'nın yıkılışı güzel anlatılmış.
Fakat Saruman'ın sesi bölümü bence çok zayıf kalmış. Keşke hiç koymasalarmış.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen aelfwine Tarih: Aralık 22, 2004 - 21:56:33
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
pelennor savaşı ertesinde bi ayrıntı var. normal filmde pippin merry'i gündüzleyin buluyodu ext'de ise geceleyin. niye böyle olmuş anlamadım. merry'i niye o saate kadar kurtarmamışlar.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen earwen_vien (nehrinkizi@yahoo.com) Tarih: Aralık 22, 2004 - 15:17:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Filmi izlediğimde çok hüzünleniyorum.Filmde olacak şeyleri bile bile izlemek(Boromir in ölümü gibi) sinirlerimi bozuyor.Ama o kadar çok seviyorum ki yine de izliyorum.Artık orta dünyada yeni maceralar istiyorum.Keşke Tolkien in orta dünyada hiç kimsenin bikmediği bir çağda geçen gizli bir kitabı ortaya çıksa da okusak.Ayrıca bu kitabın filmi de çekilmese.Filmi de kitabının önüne geçmese.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen ArDetH Tarih: Ocak 07, 2005 - 18:46:52
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Rotk ext. vcd yi hazırlamış bulunuyorum fiyat ve teslim konusunda bilgi almak için jediardeth@yahoo.com


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Nereden buldum? (Puan: 1)
Gönderen iarwain-ben-addar (iarwain@yuzuklerinefendisi.com) Tarih: Aralık 21, 2004 - 14:28:13
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://www.yuzuklerinefendisi.com
Genişletilmiş versiyon DVD leri Türkiye`ye getirilmiyor maalesef. Bizde mecburen Dvix lerini bulup seyrediyoruz.

DVD amazon.com da satılıyor. Ama Türkçe altyazısı yok haliyle...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen iarwain-ben-addar (iarwain@yuzuklerinefendisi.com) Tarih: Ocak 09, 2005 - 02:39:29
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://www.yuzuklerinefendisi.com
ben vcd leri Ardeth`den alıp seyrettim. Çok başarılı, orjinaline yakın bir çalışma yapmış. Kendisine teşekkür ediyorum. Evet korsandır ama orjinelini Türkiye`ye getirmeyen zihniyet utansın.

Altyazıların sonunda subtitles by Ardeth www.yuzuklerinefendisi.com

yazması sevgimi daha çok kazandı. Evet öneriyorum. Kesinlikle Ardeth le temasa geçin...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen ArDetH Tarih: Ocak 18, 2005 - 09:26:26
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
P.J. yin yaptığı bir değişiklik Aragorn'u sauron ile dövüştürmek istemiş sonrada Aragorn'un karşısına bir troll koymuş filmde. İşin ilginci sauron'un da konuşmaları var. Belki uncut versiyona koyar.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen Elfmaster Tarih: Ocak 08, 2005 - 10:53:29
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ben bir kere Yüzük Kardeşliği'nin Extendedını izledim. Ama üç filmi de satın almak için Ankara'da arıyorum, bulamıyorum. Bana internet dışında bir yer önerebilir misiniz?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen ithilien Tarih: Ocak 11, 2005 - 22:43:06
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Keşke extended versiyonu sinemada izleseydik diyorum ben kısaca ..Olmasını beklediğimiz ama olmadığına üzüldüğümüz bölümler vardı belki ama ne derseniz deyin sinemada seyrettiğim versiyondan çok daha bütündü genele baktığımızda ...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen mitran (mitran31@hotmail.com) Tarih: Aralık 21, 2004 - 12:44:05
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
yazın için teşekkürler. extended trkiyede biyerdenmi buldun yoksa yurtdışından mı getirttin?eğer türkiyede bulduysan nerden buldun dışardan getirttiysen nasıl ve kaç paraya getirttin? aydınlatırsan sevinirim!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kralın Dönüşü Genişletilmiş Versiyon İzlenimleri. (Puan: 1)
Gönderen Elvenmage Tarih: Ağustos 24, 2008 - 13:30:01
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Yani yurtdışından getirecek imkanı olmayanların da izlemesi için ne bileyim rapidshare sitesine koyabilecek biri varsa gerçekten çok işimize yarar. Linki buraya verirseniz herkes izleme imkanı bulabilir.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012