Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 235 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Yüzüklerin Efendisi Kişi, Eşya ve Yer Sözlüğü (A-G)
Yayınlanma tarihi Temmuz 18, 2007 - 10:20:16 Gönderen iarwainbenadar

YAZILAR / Ortadünya Yazıları Maske göndermiş "
Maske tarafından düzenlenmiştir...

A

Ainulindalë: [Q] “Ainur’un Müziği”; Ulu Müzik, Ulu Şarkı (Ainur tarafından söylenen ve Eä’nın yani evrenin yaratılışını, oluşumunu ve değişimini anlatan şarkı.)
Ainur: [Q] “Kutsal Olanlar”; “Yüceler” (Ilúvatar tarafından Eä’dan önce yaratılmış varlıklardır. Meleksi güçler olarak da tanımlanabilirler. Valar ve Maiar olarak ikiye ayrılırlar. Doğuştan gelen bir biçimleri ve isimleri yoktur. Eä’ya indiklerinde farklı şekillere bürünmüş ve isimlendirilmişlerdir. Ruhsal varlıklardır, ama aralarında akrabalıklar ve cinsiyet vardır.)
Akallabêth: [N] “Yıkılmış” (Dúnedain tarafından yıkımından sonra Númenor’a verilen isim.)
Almaren: [Q] (Orta Dünya’nın ortasındaki büyük bir gölde bulunan ada. Melkor’un ikinci saldırısından önce İki Lamba döneminde Valar’ın Arda’daki ilk yurtlarıdır.)


Aman: [Q] “Kutlu”; “Kötülüklerden arınmış” (Valar’ın Almaren Adası’nı terk ettikten sonra yerleştiği, Büyük Deniz’in ötesinde, Batı’daki topraklarının adı. Genelde “Kutlu Diyar” olarak ima edilir.)
Amon Amarth: [S] “Kıyamet Dağı” (Sauron’un Gondor’a saldırmadan önce alevleri yeniden yükselttiğinde Orodruin Dağı’na verilen isim.)
Amon Sul: [S] “Rüzgar Tepesi”; “Fırtınabaşı” (Arnor Krallığı’nda Arthedain ve Rhudaur arasındaki sınırı oluşturan Fırtına Tepeleri’nin en güneyindeki zirve.)
Anadûne: Bkz. Númenor
Anar: [Q] “Altın-Ateş”; “Güneş”
Andor: [Q] “Armağan Edilen Ülke” (Dúnedain tarafından Númenor’a verilen isim.)
Anduin: [S] “Uzun Nehir”; “Ulu Nehir” (Puslu Dağlar’ın doğusunda yer alan nehir.)
Andúril: [S] (Elendil’in Sauron’la yaptığı savaştan sonra kırılan; ve sonra II. Aragorn tarafından yeniden birleştirilen kılıca verilen isim.)
Angband: [S] “Demir Zindan”; [Q] Angamando; “Demir cehennemi” (Morgoth’un Orta Dünya’nın kuzeybatısındaki büyük zindan-kalesi.)
Angmar: [S] “Demir Ev” (Puslu Dağlar’ın kuzeyinde kurulan ve Nazgúl Efendisi olan Büyücü Kral tarafından yönetilen krallık.)
Angrenost: [S] “Demir Kale” (Gondor’un batı sınırında bulunan Númenórean kalesi. Isengard diye de bilinir. Sonradan Saruman yerleşti.)
Aragorn II: (16. ve son Dúnedain reisi, 39. Isildur varisi. Elrond tarafından Ayrıkvadi’de Estel adıyla soyu açıklanmadan gizlice büyütüldü. Farklı isimler altında Sauron’a karşı uzun süre savaştı, Gandalf’la yakın arkadaş oldu. Yüzük Savaşları’nın ardından (Elessar adıyla) birleşen Andor ve Gondor ülkelerinin Kralı oldu ve Elrond’un kızı Arwen ile evlendi.)
Aratar: [Q] “Yüceltilmiş” (En güçlü sekiz Vala’yı (Manwë-Varda, Ulmo, Yavanna-Aulë, Mandos, Nienna, Oromë) belirten sözcük.)
Arda: [Q] “Diyar”; “Manwë’nin Krallığı”; “Dünya” (Ilúvatar tarafından Çocukları’nın yaşaması için tasarlanan Dünya’dır. Valar, Görüntü üzerindeki çalışmalarını tamamladığında, Dış Deniz, Ekkaia ile kuşatılan Arda daire şeklinde ve düzdü; Karanlığın Duvarları ile çevrimişti. Birbirlerinden Belegaer ile ayrılan iki büyük kıtaya sahipti: Aman ve Orta Dünya. Üzerinde Arda’nın Örtüsü yani atmosfer vardı. Dünya’nın Değişimi’nde, Ilúvatar, Aman’ı Arda’dan ayırdı ve Arda’yı bugün yaşadığımız küresel dünya haline getirdi. Denir ki, Son, geldiğinde, Arda ilk haline döndürülecektir.)
Arwen: [S] “Kraliyet Bakiresi” (Elrond ve Celebrian’ın kızlarıdır. Ayrıkvadi’de Aragorn’la karşılaşana dek, Imladris ve Lórien’de iki bin beş yüz yılı aşkın bir süre mutluluk içinde yaşadı. Yüzük Savaşları’nın ardından Aragorn ile evlendi. Ona bir oğul ve bir dizi kız verdi. Onunla evlendiği için babasıyla birlikte Deniz’in ötesine geçmeyi reddedince ölümlü oldu. Aragorn’un ölümünün ardından Lórien’e giderek orada öldü. Undómiel yani Akşamyıldızı olarak da anılır.)
Astaldo: [Q] “Yiğit” (Tulkas’ın ünvanlarından biri.)
Atalantë: [Q] “Yıkılmış” (Akallabêth’in Quenya’daki karşılığı. Bu kelime ile Atlantis arasında bağlantı kurulabilir.)
Atani: [Q] “İkinci Halk” (İnsanlara verilen isim.)
Aulë: [Q] (Bir Vala, yani Ainu’dur. Aratar arasında sayılır. Demirci ve zanaatkarların efendisi, Yavanna’nın eşidir. İki Lamba, Güneş ve Ay’ın kaplarını ve cüceleri yaratmıştır.)
Avari: [Q] “Gönülsüz”; “Reddedenler” (Cuiviénen’den batıya yürüyüşe katılmayı reddeden tüm elflere verilen isim.)
Ayrıkvadi: (Elf dilinde Imladris denilir. Egladil’de dik bir uçurumun eteğinde, gizli bir vadidir. Eregion’un yıkılmasından sonra Elrond tarafından kuruldu.)

B

Balrog: [S] “Gücün İfriti”; [Q] “Valarauko” (Morgoth tarafından ayartılan ve ona hizmet eden ateş ifriti.)
Barad-dûr: [S] “Kara Kule” (2. Çağda Tek Yüzük’ün kudretiyle Sauron tarafından Mordor’da Ered Lithui’nin inşa edildi. 2. Çağın sonunda kuşatıldı ama yok edilemedi. 3. Çağda Sauron tarafından yeniden inşa edildi ama daha sonra Yüzük’ün ortadan kaldırılmasıyla birlikte tamamen yok edildi.)
Barahir: [S] “Kule Efendisi” (Beren’in babasıdır. Dagor Bragollach’da Kral Finrod’u kurtardı.)
Barandúin: [S] “Altın Kahverengi Nehir” (Neunial Gölü’nden doğarak Mavi Dağlar’ın güneyinden Deniz’e ulaşan bir Eriador nehri. Shire’da Brendibadesi olarak anılır.)
Batıil: Bkz. Númenor
Belegaer: [S] “Kudretli Deniz”; “Deniz”; “Büyük Deniz”, “Batı Denizi” (Orta Dünya ve Aman arasındaki büyük deniz.)
Beleriand: [S] “Balar Ülkesi” (Önce Balar Adası’na bakan Sirion Deltası civarındaki bölgeyi tanımlamak için kullanıldı; sonra Orta Dünya’nın kuzeybatısının Drengist Körfezi’nin güneyindeki tüm kadim kıyısı, Hithlum’un güneyi ile Mavi Dağlar’ın doğu etekleri arasında kalan ve Sirion nehri tarafından Doğu ve Batı Beleriand olarak bölünen bütün iç toprakları kapsadı.)
Belfalas Körfezi: (Belegaer’in Gondor ve Umbar arasnda kalan büyük bir körfezi.)
Beren: [İ] (Barahir’in oğlu; Thingol’ün kızı Lúthien’e başlık parası olarak Morgoth’un tacından bir Silmaril kesti. Carcharoth tarafından öldürüldü, ama ölümden dönerek Ossiriand’daki Tol Galen’de Lúthien ile yaşadı. Elrond ve Elros’un büyük-büyükbabası, Númenór Kralları’nın atasıdır.)
Bree: (2. Çağ’da kurulan bir kent. 3. Çağ’da Hobbitler buraya yerleşti. Büyük Doğu Yolu ve Kuzey Yolu’nun kesişim yeri olduğundan Arnor’un görkemli günlerinde önemli bir kent haline geldi.)
Buçukluk: (Periannath’ın dilimize çevirisi, Hobbit, Küçük Halk.)
Büyücü-kral: (Nazgúl Efendisi’nin Angmar’daki yaygın ismi.)

C

Calaquendi: [Q] “Işığın Elfleri”; “Yüce Elfler” (Aman’da İki Ağaç’ın ışığında yaşayan ya da yaşamış olan elfler.)
Carcharoth: [S] “Kızıl Dişler”; “Anfauglir”; “Kızıl Ağız”; “Angband’ın Kurdu” (Beren’in elinden Silmaril’i ısırıp kopartan, Dünya’da yaşayan en güçlü kurt. Doriath’da Huan tarafından öldürüldü. )
Celeborn (1): [S] “Gümüş Ağacı” (Galathilion’un soyundan Tol Eressëa Ağacı’nın adı.)
Celeborn (2): [S] “Gümüş Ağacı”; “Bilge” (Doriath’lı elf, Thingol’un akrabası. Galadriel’le evlenip Birinci Çağ’ın ardından onunla birlikte Orta Dünya’da kaldı.)
Círdan: [S] “Gemiyapımcısı” (Sindar’ın en bilge kişilerinden biri; Teleri halkından Falas’ın (Batı Beleriand kıyıları) efendisi; Nirnaeth Arnoediad’dan sonra Limanlar’ın yıkımı üzerine Gil-Galad’la birlikte Balar Adası’na kaçtı; İkinci ve Üçüncü Çağlar boyunca Lhûn Körfezi’ndeki Gri Limanlar’ın muhafızı; Mithrandir’in gelişinde ona Ateş Yüzüğü’nü, Narya, emanet etti.)
Curufin: [Q] “Güzel Saçlı Becerikli” (Fëanor’un beşinci oğlu, Celebrimbor’un babası.)
Cüceler: (Orta Dünya’nın seslerle konuşan ırklarından ve özgür halklarından birisi. Ilúvatar’ın Çocukları’nın gelişini beklerken sabırsızlanan Aulë tarafından yaratıldılar. Boyları 1.3 metre civarındadır. Yaklaşık 250 yıl yaşarlar ve 100 yaşlarına geldiklerinde evlenirler. Khuzdul dedikleri kendi dillerini konuşurlar.)

D

Dagor Aglareb: [S] “Muhteşem Savaş” (Beleriand Savaşları’nın üçüncüsü. Bu savaşın ardından Elfler Angband Kuşatması’nı gerçekleştirdi.)
Dagor Bragollach: [S] “Ani Alev Savaşı” (Beleriand Savaşları’nın dördüncüsü.)
Dagor-nuin-Giliath: [S] “Yıldızların Altındaki Savaş” (Beleriand Savaşları’nın ikincisi. Fëanor’un Orta Dünya’ya gelişinin ardından Mithrim’de gerçekleşti.)
Dagorland: [S] “Muharebe Düzlüğü”; “Muharebe Alanı” (Mordor’un kuzeyinde bulunan ve 2.Çağ’ın sonunda Sauron ile Son İttifak güçleri arasındaki büyük savaşın yapıldığı ağaçsız ve geniş düzlük. 3.Çağ boyunca orada istilacı Doğudölleriyle birçok savaş yapıldı.)
Dior: [S] (Beren ve Lúthien’in oğlu, Elwing’in babası; Thingol’un ölümünden sonra Ossiriand’dan Doriath’a geldi; Beren ve Lúthien’in ölümünden sonra Silmaril’i aldı; Fëanor oğulları tarafından Menegroth’da öldürüldü.)
Dokuz Yüzük: (İnsanoğullarına verilen Güç Yüzükleri. Taşıyıcıları, Sauron tarafından kolayca çürütüldüler ve 2.Çağ 2250 yılında Nazgûl biçiminde yeniden bedenlenerek onun en korkulan hizmetkârları haline geldiler. Yüzükler onları koruyordu, tamamen Sauron’a bağlıydılar. Yüzük Savaşları’nın sonunda Tek Yüzük’ün ortadan kalkmasıyla bu yüzükler de yok oldu.Yüzüklerin en kudretlisini takan Nazgûl Efendisi kurtulmuş olabilir ama artık zararsızdır. Diğer Güç Yüzükleri’ne göre güçleri daha azdır.)
Doriath: [S] “Çit Ülkesi”; “Dor Iâth”; “Kuşak Diyarı”; “Gizli Krallık” (Melian Kuşağı’nı ima ederek; önceleri Eglador denirdi; Neldoreth ve Region ormanlarındaki Thingol ve Melian’ın krallığı; Esgalduin nehri üzerindeki Menegroth şehrinden yönetildi.)
Draugluin: [S] “Mavi Kurt” (Morgoth ve Sauron’un kurtadamlarının en büyüğü. Tol-in-Gaurhoth’da Huan tarafından öldürüldü. Beren ve Huan onun şekline bürünerek Angband’a girdi.)
Dúnedain: [S] “Batı’nın Edain’i”; “Númenorean” (İkinci Çağ’ın başında Númenor’a yelken açıp oraya yerleşen Edain İnsanları ve onların soyu.)
Durin, (1): (Cücelerin Yedi Babaları’nın en bilineni ve Üçüncü Çağ’ın en önemli Cüce ailesi olan Durin Halkı’nın atası. Çok uzun süre yaşadığı için Ölümsüz Durin diye de isimlendirilir ve halkı tarafından bir gün yeniden yaşama döneceğine inanılır.)
Durin (2): (Khazad-Dûm (Moria) Cüceleri’nin Efendilerinin isimleri.)

E

Eä: [Q] “Ol, Bırak Olsun”; ”Dünya”; “Maddi Evren” (Dünya’nın oluşmaya başlaması için Ilúvatar’ın söylediği sözler. Eä, Arda’yı ve gökleri kapsar. Eä’nın dışında Zamansız Salonlar ve Boşluk vardır.)
Eärendil: [Q] “Denizin Aşığı” (Tuor ve Idril’in oğlu; Gondolin’in yağmalanmasından kaçmasının ardından Sirion deltasında Dior’un kızı Elwing ile evlendi; onunla birlikte Aman’a yelken açarak Morgoth’a karşı yardım için yalvardı; Beren’in Angband’dan aldığı Silmaril’i taşıyarak gemisi Vingilot ile göklerde yelken açtı.)
Echoriath: [S] “Kuşatan Dağlar” (Gondolin düzlüğünü kuşatan dağlar.)
Ecthelion: [S] (Gondolin’in yağmalanması sırasında Balrogların efendisi Gothmog tarafından öldürülen ve onu öldüren Gondolin’li Elf efendisi.)
Edhil: [S] “Elfler” (Sindar’ın kendi dillerinde kendilerine verdikleri isim. Tekili Edhel.)
Elbereth: [S] “Yıldız Kraliçesi” (Varda’yı tanımlamak için kullanılan en yaygın Sindarin sözcüğü.)
Eldar: [Q] “Yıldızların Halkı” (Oromë tarafından Elflere verilen isim.)
Elendil: [Q] “Yıldız Aşığı” (Amandil’in oğlu, son Andúnië Efendisi. Oğulları Isildur ve Anárion ile birlikte Númenor’un Sulara Gömülüşü’nden kurtuldu ve Orta Dünya’daki Númenórean krallıklarını kurdu. Son İttifak’ı oluşturdu ve Sauron’la dövüşürken Gil-galad’la birlikte öldü. Kılıcı Sauron’un elinden Tek Yüzük’ü keserek alan Narsil’dir.)
Elenna: [Q] “Yıldıza doğru” (İkinci Çağ’ın başlangıcında Edain, Eärendil’in (gökteki yıldız olarak) rehberliğinde yelken açtığı için Númenor’a verilen isim.)
Elfler: (İlkdoğanlar, Ilúvatar’ın İlk Çocukları. Orta Dünya’daki ırkların en eskisi ve en soylusu.)
Elrond: [S] “Yıldız Kubbesi” (İlk Çağ’ın sonunda İlkdoğanlar’a ait olmayı seçen, Üçüncü Çağ’ın sonuna dek Orta Dünya’da kalan; Eärendil ve Elwing’in oğlu, yarı-elf. Imladris’in (Ayrıkvadi) efendisi; en güçlü yüzük olan Hava Yüzüğü’nün (Vilya) koruyucusu.)
Elwë: [Q] “”; “Singollo”; “Gri Pelerin” (Nan Elmont’ta kaybolana dek kardeşi Olwë ile Cuiviénen’den yapılan yolculuktaki Teleri lideri. Sonra Melian’la birlikte Doriath’ı yöneterek Sindar Efendisi oldu. Beren’den Silmaril’i aldı. Cüceler tarafından Menegroth’ta katledildi.)
Elwing: [S] “Yıldızserpintisi” (Dior’un kızı, Elrond ve Elros’un annesi; Silmaril’i yanına alarak Doriath’dan kaçtı; Sirion deltasında Eärendil ile evlendi ve onunla Valinor’a gitti.)
Eönwë: [Q] “”; “Manwë’nin Habercisi” (Maia’ların en güçlülerinden biri; İlk Çağ’ın sonunda Morgoth’a saldıran Valar ordusunun lideri.)
Ereinion: [S] “Kralların Oğlu”; “Gil-galad” (Fingon’un oğlu. Bkz. Gil-galad)
Eru: [Q] “Tek Olan”; “Yalnız Olan”; “Ilúvatar”
Estë: [Q] “Dinleniş” (Bir Ainu, Valië, Irmo’nun karısı.)

F

Fëanor: [S] “Ateşin Ruhu” (Finwë’nin en büyük oğlu, Finarfin ve Fingolfin’in üvey kardeşi. Noldor’un en önemlisi ve ayaklanmalarının lideri; Fëanor alfabesinin tasarlayıcısı; Silmarillerin yaratıcısı; Mithrim’de Dagor-nuin-Giliath’da öldürüldü.)
Fëanturi: [Q] “Ruhların Efendileri” (Námo ve Irmo adlı Vala’lar.)
Felagund: [S] “Mağara Yontucusu” (Nargothrond’u kurmasının ardından Kral Finrod’a verilen isim; kökeninde Cüce diline ait bir sözcük (felak-gundu)
Fırtınabaşı: (Bkz. Amon Sûl)
Finarfin: [Q] “Soylu Saç” (Finwë’nin üçüncü oğlu, Fëanor’un üvey kardeşlerinin küçüğü. Noldor Sürgünü’nden sonra Aman’da kalarak halkının kalanını Tirion’da yönetti. Noldor prensleri arasında sadece o ve çocuklarının altın renkli saçları vardı ki bunu bir Vanya olan annesi Indis’ten almıştı.)

Fingolfin: [Q] “Saç Pelerin” (Finwë’nin ikinci oğlu, Fëanor’un üvey kardeşlerinin büyüğü; Beleriand’daki Yüce Noldor Kralı. Hitlum’da yaşadı; Morgoth tarafından öldürüldü.)

Fingon: [S] “Altın Saçlı Komutan”; “Cesur” (Fingolfin’in en büyük oğlu, Gil-galad’ın babası; babasının ölümünün ardından Yüce Noldor Kralı oldu.)
Finrod: [S] “Altın Saçlı Şampiyon”; “Güvenilir”; “İnsanların Arkadaşı” (Finarfin’in en büyük oğlu; Nargothrond’un kurucusu ve kralı. Mavi Dağlar’ı geçen ilk İnsanları, Ossiriand’da karşıladı; Dagor Bragollach’da Barahir tarafından kurtarıldı; kurtarılışının kefaletini Silmaril macerasında Beren’e eşlik ederek ödedi; Beren’i savunurken Tol-in-Gaurhoth’da öldürüldü.)
Finwë: [Q] “Saç” (Cuiviénen’den batıya yolculuk sırasındaki Noldor lideri; Aman’daki Noldor kralı; Fëanor, Finarfin ve Fingolfin’in babası. Formenos’ta Morgoth tarafından öldürüldü.)

G

Galadriel: [S] “Işığın Hanımı”; “Parıldayan Çelenkle Taçlanmış Kız” (Finarfin’in kızı, Felagund Finrod’un kız kardeşi; Noldor ayaklanmasının liderlerinden biri; Lóthlorien’de Su Yüzüğü’nün (Nenya) koruyucusu. Doriath’lı Celeborn ile evlenip İlk Çağ’ın ardından onunla birlikte Orta Dünya’da kaldı.)
Gil-Galad: [S] “Parlaklığın Yıldızı” (Fingon’un oğlu Ereinion’a verilen isim. Turgon’un ölümünün ardından Orta Dünya’da Noldor’un son Yüce Kralı oldu. İlk Çağ’ın bitişinden sonra Lindon’da kaldı. Elendil ile birlikte Son İttifak’ın lideri oldu ve bu savaşta Sauron tarafından öldürüldü.)
Gilthoniel: [S] “Yıldız-yakıcısı” (Varda’nın isimlerinden biri.)
Glaurung: [S] “”; “Ejderlerin Babası”; “Büyük Solucan”; “Morgoth’un Solucanı” (Morgoth’un ejderlerinin ilki. Bragollach, Nirnaeth Arnoediad ve Nargothrond’un Yağmalanması’nda savaştı. Túrin ve Nienor’un üzerine büyüsünü yaydı; Cabeden-Aras’da Túrin tarafından öldürüldü.)
Glorfindel: [S] “Altınsaçlı” (Şehrin yağmalanmasından kaçarken Cirith Thoronath’da bir Balrog ile dövüşerek ölen Gondolin’li Elf.)
Gondolin: [S] “Saklı Kaya”; “Ondolindë” (Kuşatan Dağlar tarafından çevrelenen Kral Turgon’un gizli şehri.)
Gorthaur: [S] “Korkutucu Nefret”; “Zalim” (Sauron’un Sindarin’deki ismi.)
Gothmog: [S] (Balrogların efendisi; Angband’ın yüksek reisi. Fëanor’u, Fingon’u ve Ecthelion’u katletti; Ecthelion tarafından öldürüldü.)
Gri Limanlar: (Bkz. Mithlond)"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwainbenadar
· Ana Sayfa


YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında en çok okunan :
Elf hakkında her şey


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Yüzüklerin Efendisi Kişi, Eşya ve Yer Sözlüğü (A-G)" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 3 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Yüzüklerin Efendisi Kişi, Eşya ve Yer Sözlüğü (A-G) (Puan: 1)
Gönderen mahar Tarih: Kasım 02, 2007 - 11:10:14
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
seni bu azminden ve orta dünya tutkundan dolayı tebrik ediyorum öncelikle. çalışmanın "Z" ye ulaşmasını, başarıyla bitmesini temenni ederim. umarım hiç bir kelimeyi atlamıyorsundur. tekrar başarılar.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi Kişi, Eşya ve Yer Sözlüğü (A-G) (Puan: 1)
Gönderen kumar (ihsan.akdas@gmail.com) Tarih: Ocak 30, 2008 - 22:11:38
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
biraz eksikler var gibi


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012