Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 43 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)

Eylül 14, 2009 - 10:17:45
· the Hobbit yapımcı ve yönetmeniyle Röportaj (7)


Eski Yazılar

Başa Döndük III
Yayınlanma tarihi Mart 05, 2008 - 17:49:14 Gönderen iarwainbenadar

> GENEL / Yüzüklerin Efendisi prince-imrahil göndermiş "Başa döndük başlığı altındaki yazıları okuyunca, benim de sizinle paylaşmak istediğim birçok konu hakkında düşündüğümü fark ettim. Özellikle Anarion' üzerinde çalıştığı yazıyı çok beğendim; bulduğu ayrıntılar ve (ki zaten çoğumuzun da fark ettiği gibi) benzerlikler gerçekten çok iyi düşünülmüş ve araştırılmış. Bir çoğumuzun kendisine itiraf edemediği ya da inanmak istemediği şeyleri açık yüreklilikle yazmış ve bana kalırsa gösterdiği benzerliklerin çoğu da doğru ama arada bence bir iki ayrıntı kaçırmış.
Buradan Anarion'un yazısına ulaşabilirsiniz:

http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1411Şimdi bende yazı ile aynı paralellikte bir iki düşüncemi yazmak istiyorum.
Birincisi 2. Viyana kuşatması ile başlayan Türkler'in geri çekilmesi ile devam eden ve sonuçta bir haçlı ittifakı oluşmasına neden olan Kutsal İttifak'ta Fransa yoktur. Bu her yerde özellikle yazar, bunun nedeni ekonomik çıkarlarda olsa Fransa bu ittifakta yer almamıştır ev ayrıca İngiltere ve İspanya'da fiilen savaşa girmemiştir, sadece İttifak'a ufak askeri ve mali yardımlar yaptığı söylenmektedir.
İkincisi Eriador ile Arnor'u İngiltere benzetmiş, sonrada Viyana'ya Minas Tirith demişsin, gerçekten bende Minas Tirith'in Viyana olduğuna katılıyorum ancak OD haritasını bir gözünün önüne getir. İngiltere bir adadır, tamam belki Viyana'nın kuzeyinde kalıyor olabilir ama coğrafi yapısı bakımından kesinlikle İngiltere ile örtüşmemektedir.
Üçüncüsü ise Prag'ı Lorien, Ayrıkvadi'yi ise Bern'e benzetmesi hakkında bir şey söylemek istiyorum. Ben Prag'a gittim ve açıkçası Lorien ile bir bağlantı kuramadım Lorien; Anduin nehrinin batısında kalan ormanlık bir alandır. Tamam Prag'da da ormanlık alanlar mevcuttur fakata yapısı itibariyle bir "taşkent" diyebiliriz ve kesinlikle iklim bakımından da Lorien ile örtüşmemektedir. Ayrıca yine İngiltere-Viyana-Prag üçgenin yön doğrultusu dışında kesinlikle Eriador-Minas Tirith-Lorien ile örtüşmediğini bir kez daha dile getirmek istiyorum.

Ama bu arada benzerlikiler yok değil mi, tabi ki vardır. Zaten bundan önceki yazılarda bu benzerlkiler sıkça dile getirilmiştir. Ancak size bende bir iki ufak ayrıntı aktarmak istiyorum. Tolkien kendi ağzından Elf lisanını yaratırken Göktürk alfabesinden yararlandığını bir konuşmasında dile getirmiştir. Kaldı ki elfçe de harflere dikkatle baktığımızda iki dil arasındaki benzerlikler gözden kaçmamaktadır. Bunun dışında Orta Dünya'nın Batısını bir gözümüzün önüne getirelim. Belfalas, Lhun ve Forlindon gibi bölgelerin baktığımızda hepsinin deniz kıyısı vardır. Şimdi birde Orta Avrupa haritasına bakalım, Orta ve Yeni Çağ'da Osmanlı, Venedik ve İspanya'nın dışında hiçbir devletin denize kıyısı yoktur (Tabi ki sömürgeleri bu olaya katmıyorum) Dikkat ettiyseniz saydığımı bütün ülkeler Orta Dünya mitolojisinde "iyi" olarak algılanan krallıkların elinde peki o zaman Türkler 'de bunların içine girmez mi ? Kesinlikle ama kesinlikle girer, işte harita ortada buyrun bakın. Bunun dışına Türkiye'yi yani Anadolu'yu Mordor veya başka bir deyişle doğu'da bir bölgeye oturtmaya çalışıyorlar. Şimdi Mordor'a bir bakalım. Etrafı dağlarla ve Ered Lithui ile çevrili. Şimdi Anadolu'ya bir bakalım. Türkiye bildiğimiz gibi bir yarımada ve içerisinde tabi ki dağlar barındırmasına rağmen kesinlikle ama kesinlikle Türkiye'nin jeolojik yapısı ile örtüşmemektedir. Çünkü Türkiye'ni etrafını Marmara-Karadeniz-Akdeniz çevrelemektedir. Türkiye illa ki bir yere oturtulacaksa (ki ben buna kesinlikle karşıyım)bu bölge sadece ve sadece Eriador olabilir (bknz: Orta Dünya haritası).
Fakat bunun yanında bazı hoşumuza gitmeyecek gerçekleri de gözden kaçırmamalıyız. Kaşgarlı Mahmut'un ünlü kitabı Divânü Lûgat it - Türk'te, Türklerin bazı isimleri arasında "Uruk" adı da geçmektedir. Eski Türkçe'de uruk kelimesi boy anlamına da gelmektedir. Ancak bazı tarihçiler bize bu ismin Orta Çağ Avrupası tarafında akıldığını da söylemektedir. Şimdi Orta Dünya'ya bakalım Uruk-Hai bildiğimiz gibi Orta Dünya'da bir ork türüdür ve hepimizin de bildiği gibi "kötülerin tarafında" yer almaktadırlar. Amam tabi ki bu illa Türklerin, orklar ile benzeştiği anlamına gelmez, çünkü aynı zamanda Tolkien, eski diller konusuna da çok hakimdir ve bu kelimenin başka bir anlama gelmesi de olasıdır, örneğin Sümerlerin şehirlerinden birinin ismi uruk'tur.
Son olarak şu fikrimi de dile getirmek istiyorum. JRR Tolkien, bana göre yaşamış olan en büyük yazarlardan biridir. Dili kullanışı olsun, hayal gücü olsun vs... Tamam gerçektende Tarih konunda geniş çaplı araştırmalar yapmıştır ve hatta istese de veya farkında olmasa da eserlerine günümüz dünyası ile benzeşen bazı şeyler katmıştır, doğrudur ancak daha önce hiç karşılaşmadığı ya da hiç gitmediği bir yer hakkında (Türkiye) bu kadar çok benzetme yapması bana doğru gelmiyor. Kendisi 1. Dünya Savaşı'na katılmış ve Fransa cephesinde savaşmıştır, bu savaşta en yakın iki dostunu kaybetmiş, sonra da kendisi hastalanarak İngiltere'ye geri yollanmıştır. Şimdi bunları neden söylüyorum açıklayayım. Tolkien, Fransa cephesinde "Almanlara" karşı savaşmıştır ve "en yakın iki arkadaşını" bu savaşta kaybetmiştir. Şimdi size soruyorum illa bir uyarama yapılacaksa , ki tekrarlıyorum ben buna karşıyım, bunun Tolkien açısından baktığımızda Almanlara karşı yapılması daha doğru gelmiyor mu ? Örneğin Mordor'da ve İsengard'da sürekli alevlerin olması ve etrafın duman ve islerle kaplı olması. İkinci dünya savaşı sırasında Almanya'da birçok silah fabrikası veya benzeri fabrikalar açılmıştır.
Sauron hemen hemen insanları her yerde yenilgiye uğratmıştır ancak Miğfer Dibi ile başlayıp, Minas Tirith'teki bozgun ile devam eden sonun başlangıcı kaçınılmaz olmuştur. İkinci Dünya Savaşı da, Almanya'nın İngiltere karşı hava sahalarında bozguna uğrayıp, Rusya'dan eli boş dönmesi sonun başlangıcıdır.
Bunun gibi daha birçok örnek yazılabilir, ancak daha araştırılması gerekmektedir. Bende en kısa zamanda daha çok bilgi ile sizinle fikirlerimi paylaşmaya devam etmek istiyorum. Hatta şu anda Orta Dünya'daki alegori ile Türk destanlarındaki motifler arasındaki benzerlikleri inceliyorum. Neyse umarım en kısa zamanda tekrar bir yazı gönderebilirim.
"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· > GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwainbenadar
· Ana Sayfa


> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında en çok okunan :
Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Başa Döndük III" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 5 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Başa Döndük III (Puan: 1)
Gönderen Iarwain Tarih: Mart 06, 2008 - 09:08:05
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sitede bir yazı var. Aradım bulamadım. Tolkien, şöyle birşey diyor.

Bir sanayi sitesinden geçerken şöyle bir bakıyor ve " işte" diyor " Şu anda Mordor'u görüyorum."

Sanayi Devriminin Dünya'nın sosyal ve toplumsal yönden ilerlemesine ne kadar katkısı varsa, doğaya ve insan yaşamına o kadar zararı oldu. Ve Tolkien, milyon defa söylemiş ki, hunharca doğa katliamları ile sanayileşmeye karşı olduğunu. Daha ne desin bu adam?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Başa Döndük III (Puan: 1)
Gönderen gandalf_24 (gandalf_white@mynet.com) Tarih: Mart 28, 2008 - 10:29:11
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Uğraşını kutluyorum ama söylediklerine katılmıyorum. Tolkien bir avrupalıdır ve dünyanın her yerinde hayran kitlesi vardır biz türküz diye tolkien'i de türk dostu ilan etmek yanlış olur. Bundan birkaç yıl önce ismini hatırlamadığım bi arkadaşım gerçekten etkileyici bir yazı yazmıştı ve beni hayran bırakmıştı. Orta dünya ile günümüz haritasını bire bir elbetteki karşılaştıramayız ama benzerlikler gerçekten tesadüf denemeyecek kadar çok birkaç örnek vereyim: Uzun yıllar önce yaşanan son ittifak bnece haçlı seferlerini sembolize etmektedir. Shire orta dünyanın kuzeyinde büyük denize yakın yerde ve yeşilliklerle dolu bir yerdir. Bu günümüzde ingiltere ile tıpatıp aynıdır hatta ingilterede yorkshire diye bir kent bile var. isengard doğu ve batı arasında bir köprü konumaunda ve normalde iyi tarfata yer alması gerekirken düşman tarafındadır. bu bence türklkerle devamlı ittifak içinde olan Almanyadır. isviçre ise günümüz coğrafyasında işgal görmemiş diğer yerlere nazaran daha korunaklı ve rahat bir yerdir buda orta dünyada en çok ayrıkvadiyi andırıyor. Minas trith kuşatılmış ve başarısızlıkla sonuçlanan bir savaş yaşanmış akabinde iyiler karşı atağa geçmiş düşmana saldırıya geçilmiştir bence buda günümüzdeki viyanadır. gelelim Ossgiliath'a bu şehirde işgal altında olup özellikle doğu yakası düşman elindedir. Günmüzdeki konumuna bakarsak belgrad ortasından nehir geçen ihtişamlı ve her iki taraf içinde önemli bir şehirdir. Birde minas morgul var önceleri iyilerin başkenti konumundayken düşma burayı stratejik bir yer haline getirmiş ve en önemli kalesi durumuna gelmiş e buda istanbuldan başka bi yer değil heralde. Hatta daha ileri giderek diyorumki minas morguladki minas ithil iyiliğin simgesi konumundayken düşman eline geçince kötülüğün ihtişamını sergilemktedir peki burası neresi: Tabiki ayasofya! mordor haritasına bi bakalım neredeyse anadolu yarımadasının kopyası ve anadolu avrupaya göre güneydoğu tarafında kalıyor yani mordorun orta dunyadaki konumu bugun anadolunun avrupaya olan konumuyla aynı. Ortak lisan olayı da bence bugunkü evrensel dil olan ingilizce.. anduin var orat dunyayı ikiye bölen iyiyle kotuyu ayıran bı hali var buda bugunku tuna nehrine çok benziyor. Denizcilik olayına bakarsak umbar korsanlarını unatmamak gerek. hele birde harad olayı varki off ki off! mordordan daha güneyde ilkel ve filleri kullanan sima olarak esmer gözleri sürmeli bir halk. Buda günümüzdeki ortadoğu halkından başkası değildir. Bu ve bunun gibi daha çok benzerliğe tesadüf denemez. kısacası Tokliken türklerden etkilenmek bi taraf türk avrupa veya doğu batı savaşından etkilenmiş ve bunu eserlerinde az da olsa yansıtmıştır. Tolkien usatnın türk sempatizanı olduğuna kesinlikle karşıyım...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Başa Döndük III (Puan: 1)
Gönderen Larien Tarih: Haziran 12, 2008 - 18:41:18
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Orta Dünya'yı Türkiye'ye benzetmeye çalışıyoruz çünkü Türkiye'de yaşıyoruz...
Bu kitabı okuyup da Türkiye dışında bir yerde yaşasaydık yine Orta Dünya'yı bulunduğumuz ülkeye uydurmaya çalışacaktık...
John Ronald Reuel Tolkien'in Orta Dünya-Türkiye gibi bir yakıştırma yaptığını sanmıyorum..
Ama yazını okurken keyif aldım...
İlerdeki yazılarını merakla bekliyorum.
Larien..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Başa Döndük III (Puan: 1)
Gönderen kingfingolfin Tarih: Kasım 17, 2008 - 21:29:09
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
başa dönmeye gerek yok..bu her zaman böle olacaktır.. tolkein in görüşleri olması çok normal..bununda doğuya nefretle bakmasını işaret eder şekilde olması çok normal.kendisi katolik okulunda yetişmiş birisidir..bu görüşlerinin yani yukarıda belirtilen görüşlerde olması doğaldır..fakat bu y.e değerinden bir şey kaybettirmez..sadece roman olarak düşünürsek..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Başa Döndük III (Puan: 1)
Gönderen ISENGARD Tarih: Temmuz 27, 2009 - 15:30:30
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Tolkien bir avrupalıdır ve dünyanın her yerinde hayran kitlesi vardır biz türküz diye tolkien'i de türk dostu ilan etmek yanlış olur. Bundan birkaç yıl önce ismini hatırlamadığım bi arkadaşım gerçekten etkileyici bir yazı yazmıştı ve beni hayran bırakmıştı. Orta dünya ile günümüz haritasını bire bir elbetteki karşılaştıramayız ama benzerlikler gerçekten tesadüf denemeyecek kadar çok birkaç örnek vereyim: Uzun yıllar önce yaşanan son ittifak bnece haçlı seferlerini sembolize etmektedir. Shire orta dünyanın kuzeyinde büyük denize yakın yerde ve yeşilliklerle dolu bir yerdir. Bu günümüzde ingiltere ile tıpatıp aynıdır hatta ingilterede yorkshire diye bir kent bile var. isengard doğu ve batı arasında bir köprü konumaunda ve normalde iyi tarfata yer alması gerekirken düşman tarafındadır. bu bence türklkerle devamlı ittifak içinde olan Almanyadır. isviçre ise günümüz coğrafyasında işgal görmemiş diğer yerlere nazaran daha korunaklı ve rahat bir yerdir buda orta dünyada en çok ayrıkvadiyi andırıyor. Minas trith kuşatılmış ve başarısızlıkla sonuçlanan bir savaş yaşanmış akabinde iyiler karşı atağa geçmiş düşmana saldırıya geçilmiştir bence buda günümüzdeki viyanadır. gelelim Ossgiliath'a bu şehirde işgal altında olup özellikle doğu yakası düşman elindedir. Günmüzdeki konumuna bakarsak belgrad ortasından nehir geçen ihtişamlı ve her iki taraf içinde önemli bir şehirdir. Birde minas morgul var önceleri iyilerin başkenti konumundayken düşma burayı stratejik bir yer haline getirmiş ve en önemli kalesi durumuna gelmiş e buda istanbuldan başka bi yer değil heralde. Hatta daha ileri giderek diyorumki minas morguladki minas ithil iyiliğin simgesi konumundayken düşman eline geçince kötülüğün ihtişamını sergilemktedir peki burası neresi: Tabiki ayasofya! mordor haritasına bi bakalım neredeyse anadolu yarımadasının kopyası ve anadolu avrupaya göre güneydoğu tarafında kalıyor yani mordorun orta dunyadaki konumu bugun anadolunun avrupaya olan konumuyla aynı. Ortak lisan olayı da bence bugunkü evrensel dil olan ingilizce.. anduin var orat dunyayı ikiye bölen iyiyle kotuyu ayıran bı hali var buda bugunku tuna nehrine çok benziyor. Denizcilik olayına bakarsak umbar korsanlarını unatmamak gerek. hele birde harad olayı varki off ki off! mordordan daha güneyde ilkel ve filleri kullanan sima olarak esmer gözleri sürmeli bir halk. Buda günümüzdeki ortadoğu halkından başkası değildir. Bu ve bunun gibi daha çok benzerliğe tesadüf denemez. kısacası Tokliken türklerden etkilenmek bi taraf türk avrupa veya doğu batı savaşından etkilenmiş ve bunu eserlerinde az da olsa yansıtmıştır. Tolkien usatnın türk sempatizanı olduğuna kesinlikle karşıyım...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012