Troya, Mummy Returns Daha İyİ :(
Tarih: Kasım 08, 2004 - 10:43:30
Konu: FİLMLER III Kralın Dönüşü


Bu yazıda YE filmlerindeki özel efekt reza..tini geçte olsa (daha doğrusu kendimi daha fazla tutamadığımdan) yazıyorum. İlk başta Troya ve mumya ile bir karşılaştırmam olacak sonra daha derine inicem.

1-) Arkadaşlar Söylemek zor ama, YE filmlerinde o çok övündüğümüz büyük savaş sahneleri troya yada mumya 2 filminde çok daha iyi çekilmiş. Troya ve Mumya 2 de ekrandaki her savaşçının neredeyse yüz mimiklerini bile seçebiliyoruz. Ellerindeki silahlar ,makyaj ve dövüş stillerine kadar izleme imkanına erişiyoruz.
YE'de ise yaklaşık 500 metre yukardan sinek kadar görünen adamların itiş kakışmaları var. Kralın dönüşünde artık ayyuka çıkan görüntüler bir karınca yuvasını daha çok andırıyordu. Yakın çekimlerde olmasa, yaptıkları o kadar makyaj protez ayak ve kulaklar falan boşa gitti diyecektim..2-) YE'de Görüntüler hep karanlık hep bulanık. İki Kulede çektiklerimizi hatırlayın. İki kuleden sonra yapılan yoğun eleştiriler sayesinde Kralın dönüşü filmi daha aydınlık çekilmişti (yoksa oda karanlık çekilecekmiş !). Miğfer dibi savaşı gece yapılmıştı zaten (daha çok karartma altında aslında) dediniz sayarak cevap veriyorum; Peki bu kadar ışığa hasretmi kalmıştı bu adamlar. Gandalf'ın geldiği sahnede bile siyah ancak griye dönüşebildi.

3-) Yaratıcı, detaylı, kitabı defalarca okuyanları bile mest eden efektlerle üç yada dört defa karşılaşıyoruz. Mesela,
a-) Yüzük kardeşliğinde sinemada yanımda oturan arkadaşımın omzunu vura vura çürütecek kadar etkilendiğim ilk savaş sahnesi (hani Sauron'la olan).
b-) Rohan ordusunun bodoslama dalıp orkları ayakları altlarında ezdikleri sahne.
c-) Legolas'ın Y.K'de okçuluğunu konuşturduğu sahne (boromir ölmeden hemen önce).
d-) Aragorn'un kalesinin mimarisi haricinde dokuz ( 9 insaf be !! ) küsür saat boyunca heyecanım hiç tavan yapmadı.

Şimdi şu soruyu soralım, Neden böyle oldu?
Malesef biraz türk işi görünebilir ama yönetmen P.j in para gözlülüğünden kaynaklandı bence. Bilgisayar ve fiziksel efektleri -kendi- firmasına yaptırıp hem yönetmenlikten çuvalla para kazandı hemde işyerine süper ötesi bir ihale kazandırmış oldu. Firma iyi olsa birşey demezdim , en büyük şirketler bile bazen çok uğraşmasına rağmen kötü işler çıkartabilir (böyle birşeyin çok nadir olduğunuda ekliyeyim) , ama kendini kanıtlamış bir firma değil, aslında firma olup olmadığı bile belli değilken böyle büyük bütçeli ve profesyonel bir filmi amerikanın kurt yapımcıları nasıl emanet ederler anlamak mümkün değil. Zaten P.J 'in seçilmeside büyük rizikoydu. Film röportajlarında bizzat kendileride aldıkları riski anlattılar.

Son olarak; Tek beğendiğim film Yüzük kardeşliğiydi (Kendimi zorlayarakta olsa). Diğerlerinde ya müzikler kendini tekrar ediyor yada seyir keyfi bir iniyor bir çıkıyor. Hobbit çekilecekmiş diye duydum, umarım P.J dahil olmaz. Sinemada başka bir işkence daha çekmiyelim.

Not: - REZA.. - yazmamın nedeni YE ile alakalı bir yazıda bu kelimenin bulunmasını istemediğim içindir.

Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1745