yuzuklerinefendisi.com’a yeni gelenlere
Tarih: Mart 07, 2022 - 12:33:24
Konu: yuzuklerinefendisi.COM sitesi


yuzuklerinefendisi.com’un 2001’den itibaren devam eden macerasında yüzlerce makale, hikaye, röportaj, çeviri ve haber yayınlandı. Bu içeriklerin bir bölümü dönemini ilgilendirse de bazı köşe taşı yazılarımız bu topluluğu bugüne getiren etkiler bıraktı.


Filmlerin etkisiyle de olsa kitapların ışığında başlayan Orta Dünya’yı keşif arayışımız, özellikle 2003 ve 2012 yıllları arasında forumda benzer akıllı kişileri bir araya getirmeyi başardı. Türkiye’nin bir çok şehrinde buluşmalar düzenleyen yuzuklerinefendisi.com topluluğu artık eski bir divan havasına erişti. Sıkı dostlukların kurulduğu Yüzüklerin Efendisi tayfasında, o yıllarda 20’li yaşlarında olanlar orta yaşlarını aştı, daha genç olanlar ise orta yaşlarına erişti çoluğa çocuğa karıştı.
Yıllar geçti biz siteyi ezberledik, hiç bir satırını kaybetmek istemediğimiz, her yazısı ve yorumu anılarla dolu olan sitemizin sistemi ve arayüzü ise birazcık eskidi, zaman zaman kaybolup geri gelebiliyoruz.


Bu yüzden aramıza yeni katılacak Mellon’ların önemli içeriklerimize erişebileceği bir basit index hazırlamak istedim. Siz de Orta Dünya’yı yeni keşfeden veya kararsız olanlardansanız aşağıda sizin için ilgi çekici olabilecek sitemizin sayfalarını sunuyoruz. Umarım bizim gibi önce sitenin sayfalarında sonra kitapların sayfalarında kaybolur, en sonunda ise Forum bölümümüzde tayfaya katılırsınız.


Kitapların Özetleri

Filmleri hiç izlememiş kitaplardan da bir haber olanlar için genel konsepte ufak bir göz atabilecekleri kitap özetlerimiz bölüm bölüm yer almaktadır. El emeği göz nurudur. Kitapları okumak konusunda emin olamayanlar için önerilir.Röportajlar

Orta Dünya konsept ressamı Ted Nasmith ile yaptığımız röportaj


Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin çevirmeni Çiğdem Erkal İpek’ine yaptığımız röportaj 


Kitaplarda geçen Elfçe diyalogların Türkçe çevirileri


Filmlerde geçen Elfçe diyalogların Türkçe çevirileri 


Galeri

Galeri bölümümüz 2000’li yılların başında Yüzüklerin Efendisi filmlerinin de dünyada yarattığı büyük ilgiyle özelle seçilmiş, çok önemli sanatçıların eserlerini barındırmaktadır.


Filmlerdeki sahnelere de ilham veren eserlerin olduğu galeri sayfalarımızda gezinebilirsiniz.


FAN ART

Site üyelerinin kendi çizimlerine yer verdiğimiz tatlı ve çok eski bir bölümümüzdür. Dedenizin evinin tavan arasındaki kitapların sayfaları arasında kalmış çizimleri bulmuş gibi hissedebilirsiniz. Buradan erişin.


Tolkien Hakkında

Orta Dünya’nın yaratıcısı Yüzüklerin Efendisi’nin ve bağlı tüm kitapların yazarı olan J. R. R. Tolkien’in hayatına da göz atabilirsiniz. İnternette pek çok kaynaktan hayatını okuyabileceğiniz büyük ustayı bir kere de bizden dinleyebilirsiniz.


Arşivimiz

Yuzuklerinefendisi.com topluluğu yıllar içerisinde bir çok konu üzerine kafa yordu yeni hikayeler üretti ve çeviriler yaptı. Bir dizin halinde bunları gruplamak artık mümkün değil. Ancak bir kütüphanede geziyormuş gibi eski yazılarımızı aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.


http://www.yuzuklerinefendisi.com/search.php?min=25&type=stories&category=


Forum

Tayfanın asıl toplanma yeri olan forum sayfalarımızda kitaplar, filmler, orta dünya üzerine tartışabilir, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Konu Dışı bölümümüzde de güncel konularla ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Forumlara bekliyoruz


Gri Limanlar’da görüşmek üzereKing_Fingolfin'e bu güzel yazı ve uğraşları için teşekkür ederiz.Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=2141